See vaihteistoneste on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vaihteisto",
"3": "neste"
},
"expansion": "vaihteisto + neste",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vaihteisto + neste",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vaihteistoneste",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistoneste",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonestein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vaihteistoneste",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vaihteistoneste",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vaihteistonest",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Automotive",
"orig": "fi:Automotive",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"transmission fluid"
],
"id": "en-vaihteistoneste-fi-noun-DRTr3Clj",
"links": [
[
"transmission",
"transmission"
],
[
"fluid",
"fluid"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑi̯htei̯stoˌnesteˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝i̯ht̪e̞i̯s̠to̞ˌne̞s̠te̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-este"
}
],
"word": "vaihteistoneste"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vaihteisto",
"3": "neste"
},
"expansion": "vaihteisto + neste",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vaihteisto + neste",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vaihteistoneste",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistoneste",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonestein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonestettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihteistonesteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vaihteistoneste",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vaihteistoneste",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vaihteistonest",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/este",
"Rhymes:Finnish/este/5 syllables",
"fi:Automotive"
],
"glosses": [
"transmission fluid"
],
"links": [
[
"transmission",
"transmission"
],
[
"fluid",
"fluid"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑi̯htei̯stoˌnesteˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝i̯ht̪e̞i̯s̠to̞ˌne̞s̠te̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-este"
}
],
"word": "vaihteistoneste"
}
Download raw JSONL data for vaihteistoneste meaning in All languages combined (22.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-09 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.